Skalky-výhľad, Udol-1

Údolské skalky - Sulín

Obec Údol sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa. Prírodná pamiatka Údolské skalky pozostáva z ôsmych vápencových bradiel, ktoré tvoria súčasť pieninského úseku bradlového pásma. 

Náročnosť: EASY

Dĺžka: 16,2 km

Čas: 1:17 h

Prevýšenie: ⇗ 291 m n. m. ⇘ 347 m n. m.

Začiatok: Plaveč 483 m n. m.

Koniec: Minerálny prameň Sulín 425 m n. m.

Povrch: Asfalt

Typ bicykla: Horský, Cestný

Fotopoint: Údolské skalky 

Popis trasy pre cyklistov: Skalky pri Údole, popri ktorých vedie modro značený cyklochodník, teda patria do chráneného územia, ktoré podlieha štvrtému stupňu ochrany. Po napojení sa na medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 11 sa môžete osviežiť minerálnym prameňom Sulínky. Tento prírodný liečivý zdroj je vysoko mineralizovaný a využíva sa pri chudokrvnosti, žalúdočných a črevných kataroch, pomáha tiež pri liečení cukrovky a dny. Sulinka tiež pomáha stabilizovať žalúdok po požití alkoholu. 

MAPA CYKLOVÝLETU

skalky-udol-2_full

Špecifikom lokality je výrazný výskyt amonitov, teda vyhynutej skupiny hlavonožcov, ktoré sa vyznačovali zavinutou schránkou z uhličitanu vápenatého. Ich názov je odvodený od mena egyptského boha slnka Amona, pretože ulity týchto vyhynutých hlavonožcov pripomínali slnečný kotúč.

skalky_udol

Pozri tiež:

Minerálny prameň Sulínka

V dnešnej uponáhľanej dobe sú tráviace ťažkosti častým problémom ľudí. Niektorí siahnu po tabletkách, iní po Sulinke. Táto minerálna voda nechýba na stole v mnohých

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Sorea Ľubovňa5.10 km
Stredoveká história v modernom šate - Castle Distillery8.70 km
Penzión Gurmen8.85 km
Salaš u Franka9.54 km
Hotel Familia9.60 km
Hotel Sorea Ľubovňa5.10 km
Penzión Gurmen8.85 km
Hotel Familia9.60 km
Nestville apartments12.75 km
Penzión Litmanová15.72 km