Caraffova vaznica Zdroj: Jano Štovka

Mestská galéria Caraffka

Caraffova väznica v Prešove sa po rekonštrukcii, od roku 2012, stala sídlom mestskej galérie, ktorej cieľom je vytvoriť priestor na vzájomné stretnutie sa ľudí, pre ktorých je tvorivosť podstatnou súčasťou ich života.

Táto gotická stavba zakončujúca budovu dnešnej mestskej radnice získala svoje pomenovanie počas Prešovských krvavých jatiek v roku 1687. Na základe nespravodlivého súdu cisárskeho generála Antónia Caraffu z Neapola bolo vtedy na námestí pri Evanjelickom kolégiu potupne popravených 24 uhorských zemanov a mešťanov. Jedna z prešovských mučiarní, ktoré dal Caraffa zriadiť kvôli výsluchom obvinených, sa nachádzala aj v týchto priestoroch.

Novozriadená galéria v Caraffovej väznici chce návštevníkom predstaviť nové trendy v rôznych druhoch vizuálneho umenia – od malieb a grafík cez fotografiu, plagáty, audio-vizuálne inštalácie až po svetelný dizajn i architektonické návrhy. Okrem výstav ponúka svoje priestory aj na iné sprievodné aktivity, akými sú prednášky, workshopy či komorné koncerty.

Od rekonštrukcie, ktorou Carrafova väznica prešla, sa návštevníci môžu tešiť na stálu expozíciu opálu a solivarskej čipky, jedinečných fenoménov patriacich k regiónu Šariš, ktorého historickým centrom bolo práve mesto Prešov.

Viac informácií o otváracích hodinách galérie a vstupnom sa dozviete TU.

 

Zdroj: www.pkopresov.sk, www.gopresov.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Evanjelické kolégium

Neďaleko Chrámu Sv. Trojice v Prešove stojí budova jedného z najvýznamnejších školských ústavov a významná pamiatka na protestantské školstvo v našich kultúrnych dejinách – Evanjelické kolégium. 

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Staré dobré Mexiko0.03 km
Penzión Átrium0.06 km
Reštaurácia Šarišská chiža0.09 km
Double Tiffany0.17 km
Hotel Carpe Diem****0.17 km
Penzión Átrium0.06 km
Penzión Time0.17 km
Hotel Carpe Diem****0.17 km
Apartmány Kolégium0.22 km
Penzion & Grill House Trattoria0.27 km