Evanjelické kolégium v Prešove. Foto: Jano Štovka, MQEP

Evanjelické kolégium

Neďaleko Chrámu Sv. Trojice v Prešove stojí budova jedného z najvýznamnejších školských ústavov a významná pamiatka na protestantské školstvo v našich kultúrnych dejinách – Evanjelické kolégium. 

O založení prešovského evanjelického kolégia sa rozhodlo v roku 1665. Na jeho stavbu finančne prispel okrem iných napríklad aj švédsky kráľ, sedmohradské stavy a niektoré nemecké kniežatá.

Evanjelické kolégium v Prešove dosiahlo vďaka osobnostiam, ktoré na ňom vyučovali, ako aj moderným učebným metódam vysokú úroveň. V prvej polovici 19. storočia vyrástlo na jednu z najvýznamnejších vyšších škôl v celom Uhorsku. Medzi jeho slávnych študentov patril napríklad anglický barokový maliar Jakub Bogdani, politici a kultúrni dejatelia ako Michal Miloslav Hodža, Jonáš Záborský či Pavol Országh Hviezdoslav.

Najkrajšou miestnosťou spomedzi interiérov je aula – Dvorana, kde sú umiestnené historické fondy kolegiálnej knižnice. Tá obsahuje viac ako 40 000 zväzkov kníh.

V roku 1908 bol na severozápadnom nároží kolégia postavený pomník obetiam Caraffovho krvavého súdu z roku 1687, pri ktorom sa 2. júla 1995 počas návštevy Prešova poklonil pamiatke prešovských mučeníkov pápež Ján Pavol II.

Po renovácii vnútorných priestorov prešovského kolégia začala budova na jar 1998 slúžiť biskupskému úradu evanjelickej cirkvi.

 

Zdroj: www.gopresov.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Prešov

Metropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Double Tiffany0.04 km
Hotel Carpe Diem****0.04 km
Apartmány Kolégium0.04 km
Reštaurácia Šarišská chiža0.18 km
ALEX Restaurant & Pension0.20 km
Apartmány Kolégium0.04 km
Hotel Carpe Diem****0.04 km
Bella Sicilia - Pension & Restaurant0.20 km
ALEX Restaurant & Pension0.20 km
Penzión Átrium0.22 km