krivany socha

Centrum ľudovej kultúry a mlyn v Krivanoch

Krivany, šarišská obec v okrese Sabinov, je rodiskom známeho etnológa, folkloristu, zberateľa a pedagóga Jána Lazoríka. Zanietený milovník tradícií zozbieral poklad vo forme starožitností, predmetov, materiálov a dokumentov, ktoré mapujú tradície nielen v Krivanoch, ale aj v celom šarišskom regióne. Ján Lazorík sa tiež zaslúžil o vznik expozície Centra ľudovej kultúry, ktorá rozhodne stojí za návštevu. V Krivanoch si určite nenechajte ujsť ani kamenný mlyn z prelomu 17. a 18. storočia.

Centrum ľudovej kultúry v Krivanoch je jediné svojho druhu na Slovensku. V centre sú vystavené zbierkové predmety Jána Lazoríka, ktorý sa tu snažil zhromaždiť čo najviac exponátov charakterizujúcich ľudovú tradíciu malebného šarišského regiónu. V areáli centra sa sústreďuje niekoľko typických pamiatok ľudovej architektúry, ako sú autentické drevené sýpky a zrekonštruovaná klasická obytná chyža, vnútri vybavená ľudovým nábytkom

CLK-OPK.jpg

Prístupný je tiež remeselnícky dvor, kde sú vystavené remeselnícko-technické náradia súvisiace s rozličnými činnosťami. V centre i v obci sú rozmiestnené drevené plastiky z dielne miestneho rezbára. V budove obecného úradu si možno pozrieť výstavu tradičných krojov.

CLK-OPK-hrac.jpg

Dolný vodný mlyn z Krivian (17./18. st.) bol v minulosti hnaný vodou privádzanou na vrch dreveného kolesa s lopatkami tzv. žľabom. Zrno sa mlelo medzi dvoma veľkými kameňmi, ktoré boli na to špeciálne upravené. Neskôr sa mlelo na tzv. „valkach“. Počas činnosti mlyna došlo k mnohým modernizáciám a rekonštrukciám vyplývajúcich z potrieb doby a mlynárskeho remesla. Mlyn bol vo funkčnom stave do roku 1952. Mlelo sa v ňom zrno na krupicu, šrot a múku. Vyrábala sa kukuričná krupica, krúpy a elektrina pre vlastnú potrebu, keď ešte v Krivanoch vôbec nebola.

Krivany_Mlyn-2.jpg

V roku 1984 bol mlyn zapísaný do zoznamu technických pamiatok a od roku 1991 sa začali práce na jeho záchrane. V súčasnosti mlyn ponúka možnosť táborenia a ubytovania priamo v jeho areáli a priestoroch, a to hlavne v letných mesiacoch po dohode s vedúcimi Združenia ochranárov Hornej Torysy Kamenný mlyn.

Krivany_Amfite%C3%A1ter.jpg

Kontakt:

  • Obec Krivany: 051-457 20 55, obec@krivany.sk
  • Združenie Kamenný Mlyn: Ján Sabolík, 0907 533 681, kamenny.mlyn@orangemail.sk 

Zdroj a foto: Obec Krivany

 

POZRI TIEŽ:

Ľudové múzeum v Brezovici

Ľudové múzeum v Brezovici (Sabinov) je zrkadlom obce za posledných sto rokov. V múzeu je okrem iného zachytený celý postup, ako sa vyrábalo plátno či koberce. Návštevníci si môžu

Spiaci mních

Skalný útvar - Spiaci mních Kamenica - patrí do geomorfologickej jednotky Spišsko-šarišské medzihorie a podcelku Ľubotínska pahorkatina. Z geologického hľadiska prislúcha k

Bazilika Zosnutia presvätej Bohorodičky a vyhliadková veža v Ľutine

Ľutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Camp ZLATÉ KOPYTO11.26 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy29.27 km
Camp ZLATÉ KOPYTO11.26 km
Horský hotel Javorná14.82 km
Hotel Bellevue Bardejov26.10 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy29.27 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy29.27 km