7 medzilaborce

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Súčasťou expozícií z umelcovho života je autentická košieľka, v ktorej bol Warhol pokrstený. Medzi vzácnosti patrí aj pôvodná listina, ktorou sa zriekol dedičných majetkov v rodisku svojich rodičov. Slnečné okuliare, fotoaparát či legendárny magnetofón dopĺňajú exkluzívnu zbierku.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Červený Lenin vs. Mick Jagger

Hlavnú expozičnú časť múzea tvorí stála expozícia diel Andyho Warhola, zastupujúca všetky jeho tvorivé obdobia, prevažne vo forme serigrafií – sieťotlačí. K najstarším datovaným patria dve serigrafie Campbellovych polievok z roku 1969. K najvýznamnejším zaraďujeme portfólio 10 najznámejších Židov 20. storočia či portfólio Ladies and Gentlemen.

Medzi najkontroverznejšie sprístupnené práce patria serigrafie Kladivo a Kosák či Červený Lenin. V múzeu sa návštevníci môžu stretnúť s frontmanom Rolling Stones Mickom Jaggerom, herečkou Ingrid Bergmanovou či prezidentom Teddym Roosveltom v  pop artovom spracovaní Andyho Warhola.

 Foto: Jano Štovka, MQEP
Foto: Jano Štovka, MQEP

Viac ako obyčajné múzeum

Warholovo múzeum je okrem galérie tiež múzejno-edukačnou inštitúciou, ktorá poskytuje poradenskú činnosť v problematike muzeoedukológie, výtvarnej teórie a v možnostiach múzejno-manažérskych aktivít a venuje sa vedecko-výskumnej činnosti v oblasti výtvarnej teórie a kritiky aktuálneho vizuálneho umenia.

 

Nenechaj si ujsť v okolí:

Miniskanzen Medzilaborce

Pôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec.

Socha kniežaťa Laborec - Habura

V okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť

Monastyr Krásny Brod

Krásny Brod so svojou históriou patrí medzi najstaršie odpustové miesta. Obec leží na území, ktoré bolo v minulosti významnou cestou z Uhorska a Podkarpatia do Haliča.

Kamjana - Čertov kameň

Čertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994.