2 Drevený chrám Korejovce. Foto: KOCR SVS

Drevený chrám, Korejovce

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Korejovciach v okrese Svidník bol postavený v roku 1764.

Obec Korejovce bola spolu s chrámom počas 2. svetovej vojny, v roku 1944, veľmi poškodená. Išlo hlavne o strechu, ktorá sa pri výbuchu zlomila a spadla. Výbuchom boli poškodené aj cárske dvere. Následne, po skončení vojny, bol v roku 1947 drevený chrám opravovaný.

 Drevený chrám, Korejovce. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Drevený chrám, Korejovce. F...

Čo sa týka stavebného hľadiska, ide o trojdielny, trojpriestorový, trojvežový chrám s troma krížmi. Postavený je na kamennom základe, ktorý sa k západnej časti zvyšuje. Chrámová konštrukcia je klasická zrubová, veže stĺpová. Nad každou z troch cibuliek na veži je osadený ozdobný trojramenný kríž. Strecha je pokrytá ručne štiepanými šindľami.

Ikonostas má netypickú štvorradovú architektúru. Pochádza pravdepodobne z pôvodného dreveného chrámu v Krajnej Bystrej, ktorý už dnes neexistuje. Ikony z druhého radu – radu sviatkov a tretieho apoštolského radu pochádzajú z 18. storočia. Ikonostas prešiel v rokoch 1999 – 2002 celkovým reštaurovaním.

 Drevený chrám, Korejovce. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Drevený chrám, Korejovce. F...

Na južnej strane od dreveného chrámu v Korejovciach je postavená samostatná drevená zvonica s jednoduchým trojramenným krížom na veži. Strechu má pyramidálnu a pokrytú šindľom. Vo zvonici sú zavesené tri zvony z rokov 1769, 1771 a 1996. Namiesto posledného tu pôvodne visel zvon z roku 1835, ktorý bol ale poškodený (prestrelený) a stratil zvuk. Preto bol namiesto neho odliaty nový.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk 

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Hunkovce

Neveľký drevený chrám v Hunkovciach bol postavený koncom 18. stor. uprostred cintorína. Tento malý chrám bol dostačujúci pre vtedajší počet obyvateľov. Je zasvätený Ochrane

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Drevený chrám, Krajné Čierno

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého bol postavený v roku 1730 v obci Krajné Čierno a zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Martin8.30 km
Royal restaurant & pizzeria8.70 km
Reštaurácia Pizza express Svidník8.88 km
Venti 209.33 km
Sportcentrumsk9.38 km
Stavbet9.77 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča12.90 km
Penzión Driečna **13.17 km
Penzión Habura17.05 km
Penzión Alexander17.09 km