Drevený chrám, Krajné Čierno. Foto: Michal Bujdoš, fotosúťaž Choď a foť 2016

Drevený chrám, Krajné Čierno

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého bol postavený v roku 1730 v obci Krajné Čierno a zasvätený jednému z najvýznamnejších východných svätcov.

Chrám je osadený na kamennom základe a je charakteristický svojou trojdielnou trojpriestorovou architektúrou s trojramennými krížmi na vrchole každej veže. Vo veži chrámu sa nachádza zvon z roku 1876.

Drevený chrám svätého Bazila Veľkého ukrýva vo svojom vnútri krásny ikonostas netypický pre svoju štvorradovú architektúru so zachovalými ikonami zo 17. storočia – z čias výstavby chrámu. Jeho najvzácnejšou ikonou je ikona Snímanie z kríža na prestole vo svätyni zo 17. storočia. Posledné reštaurovanie ikonostasu sa uskutočnilo v rokoch 2000 – 2005.

Keďže drevený kostolík v Krajnom Čiernom patril medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta, v rokoch 2000 – 2004 sa podarilo získať finančné prostriedky na jeho opravu.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Michal Bujdoš, fotosúťaž Choď a foť 2016

 

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.

Svidník

Navštívte mesto duší padlých vojakov, kde budete môcť vidieť miesta, kde prebiehali boje počas II. svetovej vojny. Na mieste bojov sa nachádza v súčasnosti niekoľko pamätníkov a časť pôvodného zachovaného vojenského arzenálu.

Duklianske bojisko a pamätník na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk, ktorá sa tu odohrala na jeseň v roku 1944.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Martin7.32 km
Reštaurácia Pizza express Svidník7.36 km
Royal restaurant & pizzeria7.58 km
Venti 208.01 km
Sportcentrumsk8.01 km
Stavbet8.64 km
Turistická ubytovňa - Infocentrum Vladiča9.94 km
Penzión Driečna **10.52 km
Penzión Habura14.85 km
Penzión Alexander14.87 km