hotel Alzbeta exterier1

Socha cisárovnej Alžbety v Bardejovských Kúpeľoch

V roku 1895 sa v Bardejovských Kúpeľoch po tragickej smrti syna liečila manželka Františka Jozefa I. – cisárovná Alžbeta Bavorská, prezývaná tiež Sissi. Na pamiatku jej dali Bardejovčania v roku 1903 postaviť bronzovú sochu v životnej veľkosti.

Maďarský umelec Július Donáth stvárnil cisárovnú ako krásnu a mladú, teda takú, akou sa cítila po liečivých procedúrach v Bardejovských Kúpeľoch. Svoju spokojnosť s výsledkami jej pobytu a liečby vyjadrila pri rozlúčke aj týmito slovami „... cítim sa zdravá a svieža..."

Po dvoch desaťročiach od osadenia bola socha demontovaná a prevezená do Šarišského múzea v Bardejove, kde pobývala 39 rokov, kým sa v roku 1965 vrátila späť na svoj pôvodný mramorový podstavec pred liečebný dom Alžbeta v Bardejovských kúpeľoch.

Pamätník pripomínajúci liečebný pobyt cisárovnej a kráľovnej Alžbety v súčasnosti ešte viac znásobuje popularitu kúpeľov.

 

Zdroj: www.bardejov.travel, www.kupele-bj.sk

Titulná foto: www.kupele-bj.sk

 

POZRI TIEŽ:

Bardejovské Kúpele

Najväčším bohatstvom Bardejovských kúpeľov sú prírodné liečivé minerálne vody, ktoré svojím zložením patria medzi najvýznamnejšie v Európe. Bardejovská minerálna voda

Náučný chodník Sisi

Náučný chodník má dĺžku 2,3 km a začína sa v kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta. Chodník je pomenovaný podľa cisárovnej Alžbety (nazývanej aj Sisi), ...

Bardejov (UNESCO)

Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia Kryštál 0.41 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA0.84 km
Salaš Lesná2.14 km
Reštaurácia Caffe Mamba2.62 km
Steakhouse Záhrada2.67 km
Penzión Zunama0.29 km
Apart Club Zora0.42 km
Apartmány Afrodita0.44 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA0.64 km
Motorest Mark2.91 km