Dokončenie Berzewiczovej vyhliadkovej veže môžete podporiť aj vy

Dokončenie Berzewiczovej vyhliadkovej veže môžete podporiť aj vy

Vyhliadková veža na Stebníckej Magure potrebuje dofinancovať

V blízkosti Bardejovských Kúpeľov od jari 2023 realizujú vyhliadkovú vežu na vrchu Stebnícka Magura, v blízkosti terajšieho vysielača. Po dokončení sa bude podobať na takzvanú Berzewiczovú vežu, ktorá stála neďaleko a bola zničená v čase prvej svetovej vojny v roku 1918. Investorom je Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) "ŠARIŠ"-Bardejov. Orientačné náklady stavby na kľúč by mali dosiahnuť cca 250 000 eur. OOCR na dokončenie chýba časť financií, a preto na dofinancovanie veže vyhlasuje verejnú zbierku. 

Berzewiczova veža_OOCR Saris Bardejov (4)

"Požiadavkou investora bolo napodobniť Berzewiczovú vyhliadkovú vežu, postavenú v roku 1905 a zničenú počas prvej svetovej vojny. Ide teda o repliku, ktorá by sa mala blížiť k originálu. V minulosti bola veža preslávená a má bohatú históriu. Celková výška po špičku veže  bude 29,627 m, vo výške 20 m nad terénom je vyhliadková plošina. Veža bude umiestnená v nadmorskej výške cca 900 m.n.m  a stane sa magnetom pre návštevníkov nášho regiónu. Nachádza sa na hlavnej turistickej magistrále - Ceste hrdinov SNP,“ predstavil zámer  Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR "ŠARIŠ"-Bardejov.

pourova_chata_1_ Berzewiczova veža_Bardejovske_Kupele

Podporte dostavbu veže dobrovoľným finančným príspevkom

Stavba sa pripravovala takmer 3 roky a tak vzhľadom na infláciu a rast cien stavebných materiálov poskytnutá dotácia nie je dostatočná.

"Obraciame sa preto na širokú verejnosť, turistov i organizácie, aby prispeli na stavbu Berzewiczovej veže, každý podľa svojich možností. Dobrovoľný finančný príspevok pošlite na číslo účtu neziskovej organizácie OOCR Šariš Bardejov SK 03 5600 0000 0022 8325 5001. Podporte aj vy dobrovoľným finančným príspevkom dokončenie vyhliadkovej Berzeviczovej  veže,“ vyzýva R. Jančošek.

 baner veza berzevicz 20230629

Veža bude jedinečná svojho druhu na Slovensku. Má železobetónovú konštrukciu a kovové schodisko. Po dokončení bude patriť k najvyšším vežiam Prešovského kraja s nádherným výhľadom. Pre výstup na ňu bude potrebné zdolať viac ako 90 schodov. Na vrchol Stebníckej Magury je možné sa dostať turistickým chodníkom z Bardejovských Kúpeľoch, Stebníka, Zborova a Zlatého.

Berzewiczova veža_OOCR Saris Bardejov (3)

"Celú projektovú dokumentáciu vyhotovil projektant z okresu Velký Krtíš Ing. Jozef Ciula, ktorý ma s podobnými projektami skúsenosti. Zhotoviteľom stavby je firma PAVLIČKO a partneri, s. r. o. Projekt je financovaný z rozpočtu OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov, ktorého väčšiu časť finančne podporilo Ministerstvo dopravy SR. Na dokončenie nám chýba časť financií, a  preto na pomoc s dofinancovaním veže vyhlasujeme verejnú zbierku. Veľmi by nám pomohlo, ak by sme získali časť financií aj od súkromných a právnických osôb, ktoré by sa chceli podieľať aj takouto formou a prispieť na zveľadenie a obnovu vyhliadkovej veže, slúžiacej nielen domácim a zahraničným návštevníkom, ale aj nám všetkým v regióne Šariš Bardejov,“ vysvetľuje R.Jančošek.

Kto bol Berzewiczy alebo história veže

Ako prvá vyhliadková veža na tomto mieste stála Berzewiczova veža, ktorú dobre poznali aj návštevníci z Maďarska. Pomenovaná bola po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko –Uhorska, ktorým bol Albert Berzewiczy (1853-1936, historik a politik). Práve Berzewiczy oficiálne odhaľoval sochu cisárovnej Sisi v Bardejovských Kúpeľoch 16. augusta 1903 a jeho pričinením vznikla prvá drevená vyhliadková veža. V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny (1918) bola zničená.

Ako druhá bola na tomto mieste v roku 1932 postavená tzv. Pourova chata, vtedy s nákladom 32 tisíc Kčs. Postavili ju členovia bardejovského Klubu československých turistov, s výdatnou podporou vojakov z miestnej vojenskej posádky. Traduje sa, že vojaci bardejovskej posádky v rámci výcviku vytvorili tzv. hada, teda rozostavili sa od kúpaliska v Bardejovských Kúpeľoch až po miesto výstavby. Okolo roku 1951 vyhorela.

 Berzewiczova veža_OOCR Saris Bardejov (1)

Stebnícka Magura

Stebnícka Magura (899,9 m n. m.) je vrch v pohorí Busov, podcelku Nízkych Beskýd. Vypína sa severne od Bardejova a s televíznym vysielačom na vrchole tvorí dominantu okolia. Lokalita je TOP obľúbenou turistickou atrakciou a vyhľadávaným miestom na výlety. Prínosom obnovy vyhliadkovej veže bude zvýšenie návštevnosti a návrat k zabudnutej histórii.

Ladislav Farbula - Stebnícka Magura s vysielačom na vrchole

Vyhliadkové veže v okolí

Vyhliadky, vyhliadkové veže a rozhľadne sú jednou z najčastejších infraštruktúrnych investícií pre podporu turizmu v regiónoch. Najznámejšou je Vyhliadková veža na Dukle, vysoká 49 m. Pred nedávnom ju po takmer rok trvajúcej rekonštrukcii znovu otvorili. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk. Vo vstupnej hale veže si môžete prezrieť viaceré výstavy.

Vyhliadkova veza na Dukle_VHU Bratislava

Pri Bardejovských Kúpeľoch už v roku 2017 obnovili drevenú rozhľadňu Kamenná hora. V závere roka 2021 uviedli do prevádzky aj v meste Svidník (nad bývalým vlekom) Vyhliadku s útulňou. Jedinečný výhľad z veže ukazuje panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.

Rozhľadňa Kamenná Hora

Cieľom výletov mnohých milovníkov krásnej prírody a okolia mesta Bardejov sa stala obnovená rozhľadňa Kamenná Hora. Z rozhľadne je úchvatný pohľad na ...

Slovenský unikát – rozhľadňa v Kružlovej. V závere novembra 2021 dokončili v Kružlovej, v Údolí smrti, unikátnu rozhľadňu z kovu a dreva vysokú 13,65 metra, ktorá má 4 poschodia a tvarom pripomína náboj do československej pušky VZ. 24. Veža poskytuje nádherné výhľady do okolia, vidno z nej takmer celé Údolie smrti, okolité obce, časť Svidníka a v prípade priaznivého počasia aj Vysoké Tatry. Rozhľadňa má tvar vojenského náboja.

Kružlová

Rozhľadne pri vrchu Žobrák

Blízko vrchu Žobrák, v pohorí Čergov, sa v nadmorskej výške 893 m nachádzajú dve drevené vyhliadkové veže. Súčasťou veží sú aj turistické útulne (v každej môže prespať cca 5 ľudí). Rozhľadne ponúkajú krásne výhľady do širokého okolia, vrátane pohľadu na hlavný hrebeň Čergova.

Rozhľadňa Nový Žobrák

Turistov, ktorí uprednostňujú menej frekventované turistické trasy určite zaujme vrch Žobrák. Na vrch Žobrák vedie značený turistiký chodník z obce Kr...

 

POZRI TIEŽ:

Objavte s deťmi Tajomný les Krakovec

Nevšednú prechádzku pod korunami stromov ponúka nový zábavno-náučný chodník Tajomný les Krakovec. Nachádza sa v sabinovskom okrese, medzi obcami Jakovany a Červená Voda.

 

 

TOP výlety:

Všetky výlety