Lyžovačka a zimná turistika v Bardejove a okolí

Lyžovačka a zimná turistika v Bardejove a okolí

Výdatné sneženie umožnilo otvoriť lyžiarske strediská aj v Bardejove a okolí. Vychutnať si tiež môžete historické skvosty Bardejova (UNESCO), drevené chrámy či vojnovú históriu v okolí Svidníka.

V lyžiarskom stredisku Regetovka sa lyžuje už od januára 2023 (www.regetovka.sk), stredisko Medvedie (www.skimedvedie.sk) otvorilo začiatkom februára a stredisko Makovica – Nižná Polianka ohlasuje, že zjazdárska lyžiarska sezóna začína u nich v piatok 10. februára 2023.

V okolí Bardejova, Bardejovských Kúpeľov a  Svidníka je i viacero zasnežených poľných ciest a singletrackov vhodných na bežky. Vyhovujú hlavne terény Zlaté – Stebnícka Magura, Kurovské sedlo a Mihaľov. Zároveň je pre ubytovaných i širokú verejnosť otvorené aj wellness spa v Bardejovských Kúpeľoch, a.s. a wellness bardejovskej krytej plavárne.

 Kyslíková cesta Bardejov - Mihaľov
Kyslíková cesta Bardejov -...

"Aj na severovýchode Slovenska už platí zaužívaný slogan ,dopoludnia na snehu, popoludní a večer vo wellness´. Sneh aj mráz chýbali pre klasické turistické lákadla spojené so zimnými športami, zjazdovým lyžovaním a bežkami. Naopak cestovný ruch zatiaľ spoľahlivo ťahali celoročné atraktivity, predovšetkým kúpeľníctvo a wellness v Bardejovských Kúpeľoch. Otvorená je aj krytá plaváreň a wellness v meste Bardejov. Škoda len, že aquapark  Aqaruthenia vo Svidníku je uzavretý. Návštevnícky vďačné sú všetky muzeálne expozitúry v Bardejove a v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré patria pod Šarišské múzeum v Bardejove. Ťahákom sú pamiatky UNESCO v Bardejove, drevené kostolíky, ale aj oboma svetovými vojnami poznačené okolie Svidníka a Dukly,“ pozýva do regiónu riaditeľ (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.

 Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele

Zalyžujte si v Regetovke i na Makovici 

V lyžiarskom stredisku Regetovka majú pre verejnosť otvorené denne od 9.00 do 16.00 hod. a lístok stojí dospelého 26 eur. Večerné lyžovanie je od 17.00 do 20.00 hod. a lístok stojí 23 eur (celodenný lístok je potom za 40 eur), cez deň stojí dvojhodinový lístok 19 eur.

Aktuálne ceny skipasov sú na stránke lyžiarskeho strediska Makovica - Nižná Polianka: www.makovica.sk. Celodenný lístok stojí 25 eur, štvorhodinový 19 eur, hodinový 13 eur. Vďaka zjazdovke a vleku majú držitelia skipasov skvelú príležitosť užiť si tohtoročnú lyžiarsku sezónu naplno. Denne štandardne od 9.00 do 16.00 (odporúčame si overiť na stránkach konkrétne dni lyžovania).

Lyžiarske stredisko Regetovka

Lyžiarske stredisko Regetovka zasahuje do regiónov Horný Šariš/Horný Zemplín, Východné Slovensko. Základná stanica sa nachádza v nadmorskej výške 520 m n. m. a najvyššie

Lyžiarske stredisko Makovica

Areál je dostupný odbočením z hlavnej cesty č. 77 priamo na parkovisko. Po ďalších 100 metroch ste pri pokladni a nástupe na najdlhší z vlekov.

Ski Medvedie

Lyžiarske stredisko sa nachádza v malebnej obci Medvedie, približne 14 km od Svidníka. V lone prekrásnej prírody si môžete aktuálne počas zimných víkendov od 9:00-16:00 hod. zalyžovať na 400 m a 600 m zjazdovke. Celodenný lístok stojí dospelého 16 eur, hodinový 10 eur. K dispozícii je upravované a bezplatné parkovisko. Lyžiarske stredisko je počas priaznivých poveternostných a snehových podmienok otvorené aj počas pracovných dní v rovnakých otváracích časoch. V obci nájdete aj miesto pre relax a to v penzióne Medveď, v útulnej wellness zrubovej chate.

 

Lyžiarske stredisko Medvedie

Počas zimných mesiacov je ideálnym tipom na výlet lyžiarske stredisko Medvedie. Lyžiarske stredisko sa nachádza v katastri ...

Čo uvidíte v  Šarišskom múzeu

Pod Šarišské múzeum v Bardejove patria múzeálne expozitúry v Bardejove a v Bardejovských Kúpeľoch.

BARDEJOV - stále expozície: Historická expozícia - Slobodné kráľovské mesto Bardejov - Radničné nám. 48, Expozícia Ikony - Radničné nám. 27, Prírodovedná expozícia - Príroda severovýchodného Slovenska a jej ochrana - Rhodyho ul. 4

šarišské múzeum, Bardejov. FOTO: Jano Štovka (MQEP)

BARDEJOVSKÉ KÚPELE - stále expozície: Národopisná expozícia (Vila Rákoci), Múzeum ľudovej architektúry - skanzen v areáli

 

Skanzen, Bardejovské Kúpele

Najstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov.

Historické pamiatky, kostolíky, kúpele, vojnová história

Mesto Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea.

FotoMarekDuleba-Bardejovský Kat

Medzi klenoty patrí Židovské suburbium - Stará synagóga v Bardejove. Stará synagóga bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Bardejovské Kúpele sa nachádzajú 5 km od Bardejova. Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness Spa - bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie v kongresovom hoteli Alexander. Luxusný štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander je najlepšou voľbou pre konanie kongresov, školení, seminárov, workshopov, teambuildingov, obchodných stretnutí, ale aj svadieb a zábav.

 Bk kupele - voda

Vojnová história vo Svidníku a okolí

K najnavštevovanejším miestam regiónu patrí Pamätník na Dukle. Pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu z jesene 1944. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky. Pre deti je veľmi lákavé, že sa môžu dotýkať a dokonca liezť po vojenskej technike. Vojenské historické múzeum Piešťany, prevádzkuje Centrálnu expozíciu Múzejného oddelenia VHM vo Svidníku s expozíciami venovanými obom svetovým vojnám.

FotoVUHSochačšvojakanapamät1.čsAZnaDukle8

8. február 2023

Zdroj: OOCR Šariš – Bardejov, visitbardejov.sk

 

POZRI TIEŽ:

Za zimnými zážitkami do Vysokých Tatier

Objavte čaro zasnežených lesov, malebných turistických chodníkov a výborných zjazdoviek. K tomu 11 tipov, kde sa zohrejete (nielen) počas zimy.

Zimné radovánky v podhorí Vysokých Tatier

Podhorie Tatier je mimoriadne bohaté na možnosti zimných aktivít. Pozrite si tipy na lyžovačku, bežkovanie, skialp a ďalšie zimné výlety.

V drevených chrámoch pribudli audiosprievodcovia

V Hervartove (UNESCO), Korejovciach, Fričke, Hrabovej Roztoke a v Topoli si turisti môžu vychutnať návštevu drevených chrámov v niekoľkých jazykoch.

TOP výlety:

Všetky výlety