Drevený chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky, Hutka. Foto: KOCR SVS

Drevený chrám, Hutka

V drobnej obci Hutka ležiacej v západnej časti karpatského oblúka sa nachádza jeden z unikátnych drevených kostolíkov typických pre východné Slovensko – Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky.

Prvý gréckokatolícky chrám bol v Hutke postavený v poslednej tretine 18. storočia s charakteristickými tromi vežami rôznej výšky. Zasvätený bol sv. Kozmovi a Damiánovi. Počas prvej svetovej vojny v roku 1915 bol však požiarom kompletne zničený. O osem rokov neskôr na jeho mieste postavili jednoduchší drevený chrám s mnohými pôvodnými prvkami a zasvätili ho Narodeniu Presvätej Bohorodičky. Tento mladší svätostánok patrí pravoslávnej cirkvi.

Chrám, ktorý v Hutke nájdete dnes, má namiesto troch už len jednu vežu. V drevenom kostolíku sa nachádzajú mnohé artefakty z 18. storočia, ktoré sa zachovali z pôvodnej stavby.

Drevenému chrámu v Hutke patrí status národnej kultúrnej pamiatky.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk, www.beautifulslovakia.sk 

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Prírodné letné kúpalisko Makovica

Vodná plocha prírodného kúpaliska Makovica má rozmery cca 60 × 100 metrov a 4 100 metrov kubických pitnej vody. Bazén má pevné, betónovými kockami vystužené dno a okraje, čo je dobré najmä

Drevený chrám, Vyšná Polianka

Súčasný drevený filiálny chrám vo Vyšnej Polianke bol postavený v roku 1919 na mieste pôvodného chrámu z roku 1810. Ten bol zničený počas 1. svetovej vojny, pravdepodobne vojskom.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Alnus5.72 km
Cactus Rege Après & Ski Bar11.28 km
Salaš Lesná13.52 km
Steakhouse Záhrada13.55 km
Reštaurácia ľudových jedál U POLJAKA13.66 km
Penzión Alnus5.72 km
Cactus Rege Après & Ski Bar11.28 km
Kúpeľno-liečebný ústav DRUŽBA13.48 km
Apartmány Afrodita13.82 km
Penzión Zunama14.10 km