Kamjana – Čertov kameň. Foto: oukrasnybrod.sk

Kamjana – Čertov kameň

Čertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994. Na vrchole skaly je osadená tabuľa s erbom obce Krásny Brod. Dostanete sa tam príjemnou prechádzkou priamo z obce Krásny Bord, hneď na jej začiatku pri dome smútku, kde nájdete aj vyhradené parkovacie miesta. 

Čertov kameň (433 m n. m.) je siedmou zástavkou lesníckeho náučného chodníka Kamjana a vedú k nemu aj turistické značky. Pod Čertovým kameňom je možné v teréne objaviť stopy po úzkokoľajke z medzivojnového obdobia, ktorá slúžila na dopravu dreva z okolitých lesov.

Tajomná legenda

Legenda hovorí, že v dedinke Krásny Brod stál už v 14. storočí kláštor – monastyr. Mnísi učili ľudí, aby konali dobro a neverili mágii. Strigám a čertom došla trpezlivosť, a tak sa rozhodli zhodiť na monastyr obrovský balvan. Modlitby mníchov, ľudu i ochrana Bohorodičky im v tom však zabránili. Keď sa čerti blížili s balvanom ku Krásnemu Brodu, zakikiríkal posledný krásnobrodský kohút, ktorého strigy nestihli skántriť. Čerti sa zľakli a balvan sa im vyšmykol z rúk. Zrútil sa do lesov do oblasti Kamjana, kde leží až dodnes s vyrytou strašnou tvárou čerta. Vraj spod nej občas počuť vzdychať čertov z pekiel.

O lokalite

Kamjana je najznámejší horský masív v oblasti horného Laborca a Laboreckej vrchoviny, spájaný predovšetkým s mestom Medzilaborce. Výrazne pretiahnutý a takmer celý prevažne bukom zalesnený masív Kamjany začína severne od obce Krásny Brod stúpaním na kótu Kameň (433 m n. m.), ktorá je so svojou výraznou pieskovcovou skalou všeobecne známa pod menom Čertov kameň.

Hrebeň potom pokračuje dlhým pozvoľným stúpaním severným smerom až po najvyšší bod na kóte Brúsy (683 m n. m.) nachádzajúcej sa v katastrálnom území Borova. V tejto najvyššej hrebeňovej časti je povrch tvorený početnými kamennými balvanmi a niekoľkými výraznými skalnými útvarmi, ktoré potešia oko nejedného dobrodruha.

Horský hrebeň následne k severu náhle klesá a končí v juhozápadnej časti územia obce Habura. V Habure si určite nenechajte ujsť majestátnu sochu kniežaťa Laborec a drevený Chrám sv. biskupa Mikuláša.

PRÍSTUP:

Dostanete sa tam po zelenej trase príjemnou prechádzkou priamo z obce Krásny Brod, hneď na jej začiatku pri dome smútku, kde nájdete aj vyhradené parkovacie miesta. 

Začiatok trasy: Krásny Brod (301 m n. m.)

Koniec trasy: Čertov kameň - Kamjana (433m n. m.)

Čas: 0:30 h / Tvoj čas:

Vzdialenosť: 3 km

Stúpanie: ↗ 132 m

Klesanie: ↘ 0 m

Najvyšší bod: 433 m n. m.

Najnižší bod: 301 m n. m.

POZRI TIEŽ:

Medzilaborce

Ak patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Andy1.98 km
Eurohotel Laborec2.06 km
Reštaurácia Buena2.14 km
Pizzeria Garfield2.24 km
Penzión Ľudmila7.42 km
Penzión Andy1.98 km
Eurohotel Laborec2.06 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ2.27 km
Penzión Ľudmila7.42 km
Penzión Alexander8.14 km