dreveny objekt Habura Jano Stovka

Gréckokatolícky chrám sv. biskupa Mikuláša – Habura

Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili začiatkom 16. storočia. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia.

Pôvodný drevený chrám zo 16. storočia bol zasvätený sv. biskupovi Mikulášovi. O 200 rokov neskôr v obci postavili murovaný kostol a pôvodnú drevenú stavbu venovali susednej dedinke Malá Poľana.

 Gréckokatolícky chrám sv. biskupa Mikuláša – Habura. Foto: Jano Štovka
Gréckokatolícky chrám sv....

Po vzniku Československej republiky ho Malá Poľana predala českému mestu Hradec Králové, ktoré ho dalo rozobrať a previezť do mestského parku Jiráskovy sady. Tam ho znovu zostavili ako pamiatku československým legionárom bojujúcim nielen v Karpatoch, ale na všetkých frontoch prvej svetovej vojny.

Zatiaľ čo v Čechách je pôvodný kostolík odsvätený a slúži na muzeálne účely, jeho nová replika v Habure slúži pôvodnému účelu – na bohoslužby.

Gréckokatolícky chrám sv. biskupa Mikuláša v Habure je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový. Konštrukcia chrámu je zrubová, veža stĺpová. Telo veže je pokryté šindľami a doskami. V chráme boli pôvodne tri zvony.

Ikonostas sa v chráme nenachádza, pričom sa predpokladá, že je v rôznych múzeách, alebo v súkromných zbierkach.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

 

POZRI TIEŽ:

Socha kniežaťa Laborec – Habura

V okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť

Obora v obci Habura

V obci Habura, 10 km od Medzilaboriec, sa nachádza obora pre zvieratá. Tento oplotený pozemok s rozlohou 70 ha vznikol najmä kvôli deťom, ich vzdelávaniu a možnostiam stráviť voľný čas v

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Monastyr Krásny Brod

Krásny Brod so svojou históriou patrí medzi najstaršie odpustové miesta. Obec leží na území, ktoré bolo v minulosti významnou cestou z Uhorska a Podkarpatia do Haliča.