kastiel_autor P. Filakovsky

Klasicistický kaštieľ v Snine

Klasicistický kaštieľ dala v Snine v roku 1781 na mieste pôvodne drevenej stavby postaviť grófka Terézia van Dernáthová. Išlo o vnučku posledného mužského potomka z rodu Drugethovcov. Slávny rod šľachticov panoval Snine od 14. storočia. Grófka začala s výstavbou nádherného panského sídla, jeho úplného dokončenia sa však nedožila.

Po smrti Terézie sa synovia grófky rozhodli kaštieľ i mesto predať rodine Rhollovcov. Od roku 1799 sa teda začala písať ďalšia história sninského skvostu. Rhollovci dokončili výstavbu kaštieľa a na nádvorie pridali aj fontánu so sochou Herkula. Rhollovci boli totiž podnikateľmi v baníctve a hutníctve, ktorí v pohorí Vihorlatu objavili železnú rudu

Dvojpodlažná budova kaštieľa bola krásnym veľkopanským sídlom s mnohými miestnosťami – spálňami, jedálňou, hosťovskými izbami, grófskymi salónmi, sálou, kuchyňou, komorou. Na nádvorie kaštieľa sa dalo prejsť priestrannou chodbou aj s konským záprahom. Zaujímavé bolo podzemie kaštieľa – nachádzali sa v ňom obrovské pivnice, veľká pec na pečenie chleba a kúpeľňa. Podzemný prívod vody napájal vodomet fontány so sochou Herkula. Súčasťou areálu kaštieľa boli v minulosti aj záhrady vo francúzskom štýle a rozsiahly anglický park, z ktorého časť sa zachovala dodnes.

Po druhej svetovej vojne  sa kaštieľ stal sídlom odborných učilíšť i domovom mládeže. V roku 2009 ho  odkúpilo mesto Snina za účelom jeho komplexnej rekonštrukcie z prostriedkov Európskej únie. Rekonštrukcia prinavrátila kaštieľu lesk a dokonca mu priniesla bronzový titul Stavba roka 2013!

Dnes v kaštieli nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu. Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia “OZVENY SNINY”, ktorá zachytáva tri ozveny dávnych čias. Prvá miestnosť: Keď sa po prvýkrát spomína oppidum – mestečko Snina, keď noví majitelia Sniny sa rozhodnú postaviť kaštieľ, ktorý potom žije svojou históriou, keď v Jozefových Hámroch odlievajú bájneho Herkulesa. Druhá miestnosť: ozvenou sú ťažké a neľudské časy 1. a 2. svetovej vojny a snaha nasmerovať pozornosť návštevníkov smerom ku kultúre mieru. Tretia miestnosť: ozvenou sú vzácne historické pamiatky na území mesta a demonštratívna ukážka dobového, interiérového zariadenia kaštieľa z 19. storočia.

Aktuálny program sa nachádza na stránke http://www.mskssnina.sk/kastiel

Pozri teiž:

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne „prefláknuté“ dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

Krypta v Osadnom

Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.

Zemplínske Hámre - múzeum a náučný chodník

Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 km od mesta Snina. Je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami a tiež je významným východiskovým miestom na túry vo Vihorlatských vrchoch.