kastiel_autor P. Filakovsky

Klasicistický kaštieľ v Snine

Klasicistický kaštieľ v Snine dala v roku 1781 na mieste pôvodne drevenej stavby postaviť grófka Terézia van Dernáthová. Išlo o vnučku posledného mužského potomka zo slávneho rodu Drugethovcov, ktorý panoval Snine od 14. storočia. Grófka síce s výstavbou nádherného panského sídla začala, no jeho úplného dokončenia sa nedožila.

Po smrti Terézie sa synovia grófky rozhodli kaštieľ i mesto predať rodine Rhollovcov. Od roku 1799 sa teda začala písať ďalšia história sninského skvostu. Rhollovci dokončili výstavbu kaštieľa a na nádvorie pridali aj fontánu so sochou Herkula.

 Foto: Jano Štovka
Foto: Jano Štovka

Dvojpodlažná budova kaštieľa bola krásnym veľkopanským sídlom s mnohými miestnosťami – spálňami, jedálňou, hosťovskými izbami, grófskymi salónmi, sálou, kuchyňou, komorou. Na nádvorie kaštieľa sa dalo prejsť priestrannou chodbou aj s konským záprahom.

Zaujímavé bolo podzemie kaštieľa, v ktorom sa nachádzali obrovské pivnice, veľká pec na pečenie chleba a kúpeľňa. Podzemný prívod vody napájal vodomet fontány so sochou Herkula. Súčasťou areálu kaštieľa boli v minulosti aj záhrady vo francúzskom štýle a rozsiahly anglický park, z ktorého časť sa zachovala dodnes.

 Foto: Jano Štovka
Foto: Jano Štovka

Po druhej svetovej vojne sa stal kaštieľ sídlom odborných učilíšť i domovom mládeže. V roku 2009 ho odkúpilo mesto Snina za účelom jeho komplexnej rekonštrukcie z prostriedkov Európskej únie. Rekonštrukcia prinavrátila kaštieľu v Snine lesk a dokonca mu priniesla bronzový titul Stavba roka 2013!

Dnes v kaštieli Snina nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu.

 Foto: Jano Štovka
Foto: Jano Štovka

Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia „OZVENY SNINY”, ktorá zachytáva tri ozveny dávnych čias.

Prvá miestnosť: keď sa po prvýkrát spomína oppidum – mestečko Snina; keď sa noví majitelia Sniny rozhodnú postaviť kaštieľ, ktorý potom žije svojou históriou; keď v Jozefových Hámroch odlievajú bájneho Herkulesa.

Druhá miestnosť: ozvenou sú ťažké a neľudské časy 1. a 2. svetovej vojny a snaha nasmerovať pozornosť návštevníkov smerom ku kultúre mieru.

Tretia miestnosť: ozvenou sú vzácne historické pamiatky na území mesta a demonštratívna ukážka dobového interiérového zariadenia kaštieľa z 19. storočia.

 

Viac informácií: https://www.kastielsnina.sk/

 

Zdroj: www.mskssnina.sk

Titulná foto: Jano Štovka

 

POZRI TIEŽ:

Horný Zemplín nie je len tam, kde sa nakrúcala Čiara...

Nudia vás rôzne „prefláknuté“ dovolenkové destinácie, kde sú okolo vás desiatky iných turistov a vy pri čakaní v radoch rozmýšľate, prečo ste radšej nezostali doma? Myslíte si, že už poznáte všetky zaujímavé oblasti u nás? Tak to ste určite neboli na „ďalekom východe“...

Krypta v Osadnom

Turistov zo všetkých kútov Slovenska, ale i sveta, čoraz viac láka unikát nachádzajúci sa v obci Osadné, v sninskom okrese. Ide o kryptu vojakov z 1. svetovej vojny, ktorí padli v neľahkých bojoch v okolitých oblastiach.

Zemplínske Hámre – múzeum a náučný chodník

Obec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 km od mesta Snina. Je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami a tiež je významným východiskovým miestom na túry vo Vihorlatských vrchoch.