Miniskanzen Ľutina. Foto: www.miniskanzen.sk

Miniskanzen Ľutina

Miniskanzen drevených chrámov v Ľutine je unikátnym miestom, na ktorom nájdete verné zmenšeniny drevených chrámov východného obradu.

Miniskanzen pritom vznikol s cieľom zachovať a prezentovať spoločné dedičstvo slovensko-ukrajinského pohraničného regiónu – drevených chrámov, z ktorých sa na území východného Slovenska dodnes zachovalo viac ako 40.

 Ľutina minikostolíky. Foto Jano Štovka, MQEP
Ľutina minikostolíky. Foto...

Miniskanzen je situovaný v areáli Baziliky minor na pekne upravenej ploche s chodníkmi a informačnými tabuľami, ktoré približujú stručnú históriu každého chrámu.

Na jednom mieste tu máte možnosť obdivovať viac ako 40 skvostov ľudovej a duchovnej architektúry, ktoré sú presnými replikami svojich originálov. V miniskanzene nájdete zmenšeniny chrámov z obcí Frička, Krivé, Zboj, Hrabová Roztoka či Ruský Potok. Okrem toho sú tu inštalované aj miniatúry vybraných drevených chrámov poľského a ukrajinského prihraničného územia. Drevené kostolíky sú vyhotovené v mierke 1 : 10.

Okrem miniskanzenu tvorí jednu z dominanánt Ľutiny aj nový drevený chrám s vyhliadkovou vežou, z ktorej sa naskytá krásny výhľad na okolie. Tento chrám je vernou kópiou pôvodného zhoreného chrámu. Samotná obec Ľutina je pritom známym pútnickým miestom.

 

Zdroj textu a titulnej foto: www.miniskanzen.sk

 

POZRI TIEŽ:

Pútnické miesto Ľutina

Ľutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.

Drevený chrám s vyhliadkovou vežou, Ľutina

Drevený chrám svätej Rodiny s vyhliadkovou vežou v Ľutine sa vyníma na skale nad Bazilikou Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Posvätený bol v roku 2015.

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

Sabinov

Sabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

La Cucaracha4.51 km
Bowling u Piťa5.58 km
Pizzeria Biely Dom6.29 km
Hoský hotel Šport Lysá6.39 km
Hotel Šomka **6.39 km
Penzión - Renesance Restaurant4.11 km
Ubytovanie Magnólia Rožkovany4.79 km
Hotel Mladosť **6.25 km
Hotel Šomka **6.39 km
Hotel Javorná6.39 km