V Lačnovskom kaňone čaká turistov nový kovový rebrík

V Lačnovskom kaňone čaká turistov nový kovový rebrík

PREŠOV (10. október 2022) – V Lačnovskom kaňone, obľúbenej turistickej lokalite neďaleko Prešova, pribudla nová turistická infraštruktúra. Návštevníci sa môžu tešiť z masívneho kovového rebríka so schodiskom, ktorý ich bezpečne prevedie obľúbeným úsekom vedúcim pozdĺž vodopádu. Jeho realizáciu pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.  V lokalite tiež pribudli nové drevené lávky a mólo pri jazierku, ktoré zabezpečila obec Lipovce. Spoločne pozývajú verejnosť na prvý spoločný prechod obnovenou lokalitou v sobotu 15. októbra.

Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou s dĺžkou približne dva kilometre, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok. Patrí do chráneného územia Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba a je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskami sú obec Lipovce a osada Lačnov. Turistov očaria strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi, ktoré dopĺňajú menšie vodopády. Chodník v Lačnovskom kaňone je vo viacerých častiach vybavený kovovými schodmi, rebríkmi, lávkami a pomocnými reťazami. Práve táto dôležitá turistická infraštruktúra už bola rokmi opotrebovaná a vyžadovala si obnovu.

Lacnovsky kanon_Kamenna baba_Lydia Pribulova

Nové schodisko po takmer 60 rokoch

 „V lokalite s vodopádom bol v uplynulých dňoch osadený nový oceľový rebrík s kovovými schodmi a reťazami. Celá obnova bola financovaná KOCR Severovýchod Slovenska z členského príspevku Prešovského samosprávneho kraja. Obnova bola nevyhnutná kvôli bezpečnosti návštevníkov,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska. Nový rebrík s dĺžkou 8,3 metra je z ocele s úpravou
proti poveternostným vplyvom, dopĺňa ho 19 samonosných schodníc a reťaze. Obec Lipovce zabezpečila projektovú dokumentáciu a v lokalite spolu s dobrovoľníkmi zrealizovala výmenu jedenástich drevených lávok a osadenie móla pri jazierku.

Lacnovsky kanon_stary vs novy rebrik

Pôvodné schodisko pri vodopáde bolo osadené okolo roku 1965. Podpísal sa na ňom už zub času a výmena bola nevyhnutná. Som rád, že turisti teraz môžu bezpečnejšie prechádzať kaňonom a načerpať síl a pozitívnej energie do života. V budúcom roku plánujeme vymeniť zvyšné lávky a upraviť chodník,“ doplnil starosta obce Lipovce, Ján Šatník.

Nový rebrík_Lačnovský kaňon_KOCR SVS

Nový rebrík a ďalšie prvky infraštruktúry budú slávnostne sprístupnené turistickej verejnosti počas turistického prechodu Lačnovským kaňonom v sobotu 15. októbra 2022 o 10.00 hod. „Na spoločný prechod touto krásnou lokalitou je pozvaná široká verejnosť. Stretneme sa pri vstupnej bráne do kaňonu v smere od Lipoviec. Prechod povedie k rebríku, ktorý bude posvätený a slávnostne uvedený do užívania. Odtiaľ budeme s turistami pokračovať nenáročnou túrou k Lipovskému hradu a späť k jazierku pred kaňonom, kde zúčastnených čaká občerstvenie. Pripravené budú aj ďalšie tipy na turistiku v Prešovskom kraji v našom infostánku,“ pozýva širokú verejnosť Martin Janoško. 

Prechod Lačnovským kaňonom

Všetkých milovníkov turistiky a pobytu v prírode srdečne pozývame na prechod Lačnovským kaňonom, ktorý sa uskutoční pri príležitosti slávnostného otvo...

Obľúbená turistická lokalita

Podľa odhadov starostu Jána Šatníka sa počas víkendu s pekným počasím vystrieda pri kaňone aj 150 áut s približne 350 až 400 návštevníkmi. Okolie Lačnovského kaňona ponúka mnoho ďalších zaujímavých miest. K najznámejším patria zrúcanina Lipovského hradu z 13. storočia známa aj ako Zámčisko, jaskyňa Zlá diera či vyhliadková lávka Srdiečko na ceste k jaskyni. Pozornosť púta aj optický klam tzv. Lačnovská anomália pred osadou Lačnov. Hoci sa zdá, že terén cesty stúpa, v skutočnosti klesá a pôsobí tak dojmom, že predmety sa gúľajú hore kopcom. Oblasť je bohatá na minerálne pramene, k najznámejším patrí prameň Salvator. Milovníci tradičnej ľudovej architektúry obľubujú návštevu osady Lačnov, ktorá je pamiatkovou zónou vidieckeho typu. V Lipovciach je k dispozícii požičovňa elektrobicyklov, celá oblasť ponúka bohaté možnosti cykloturistiky.

Kamenná baba

Kamenná baba predstavuje národnú prírodnú rezerváciu a zároveň územie európskeho významu. Situovaná je v katastroch obcí Lipovce a Lačnov v okrese Prešov, má rozlohu 340 hektárov a

Kontakt: Mgr. Barbora Čechová, médiá/PR (051/7081 513; media@severovychod.sk)

 

POZRI TIEŽ: