Gréckokatolícky chrám, Prešov. Foto: Jano Štovka, MQEP

Chrám svätého Jána Krstiteľa, Prešov

Chrám svätého Jána Krstiteľa je najvýznamnejším gréckokatolíckym objektom Prešova. Pôvodne gotický jednoloďový kostol bol v 17. storočí spojený s minoritským kláštorom a v 18. storočí barokovo prestavaný do súčasnej podoby.

Jeho korene ale siahajú do 1. polovice 14. storočia, kedy bol na južnom okraji Prešova postavený špitálsky kostol zasvätený Panne Márii. Počas svojej existencie bol v rôznych obdobiach daný do užívania okrem gréckokatolíckej aj evanjelickej a pravoslávnej cirkvi. Gréckokatolíckej cirkvi sa vrátil v roku 1968 po jej znovuobnovení.

V katedrálnom gréckokatolíckom chráme v Prešove sa na strope lode zachovali štyri väčšie fresky z roku 1757 zo života sv. Jána Krstiteľa. Pod katedrálou sa nachádza rozsiahla krypta, v ktorej sú pochovaní piati biskupi, kanonici, členovia rádu minoritov a jezuiti. V severnej kaplnke je pred oltárom umiestnený sarkofág s pozostatkami biskupa Petra Pavla Gojdiča, ktoré tu uložili po jeho blahorečení v roku 2001.

Na severnej stene chrámu je za sklom upevnená kópia Turínskeho plátna, ktoré prešovská gréckokatolícka katedrála dostala ako dar od Turínskeho arcibiskupstva v Taliansku v roku 2003. Ide o faksimile, ktoré bolo vyrobené len v štyroch exemplároch.

Chrám svätého Jána Krstiteľa v Prešove bol renovovaný v rokoch 1977 – 1980, pričom k rozsiahlejšej rekonštrukcii celého komplexu došlo v rokoch 1994 – 1995.

 

Zdroj: www.gopresov.sk, Švorc, P.: Sprievodca po historickom Prešove. Universum. 2006. Prešov. ISBN 80-89046-35-5

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

 

POZRI TIEŽ:

Konkatedrála sv. Mikuláša

Stavba monumentálneho farského chrámu Konkatedrála sv. Mikuláša bola ukončená v roku 1515. Napriek viacerým stavebným úpravám a veľkému požiaru v roku 1788 si neskorogotická stavba

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

NKP Solivar

Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

METROPOLIS - Bistro - Reštaurácia0.02 km
Poetika Prešov0.05 km
Via Magna0.17 km
Reštaurácia Kulinár0.18 km
Bagetéria0.19 km
Poetika Prešov0.05 km
Penzión Hradby0.17 km
Penzion & Grill House Trattoria0.25 km
Penzión Time0.28 km
Penzión A7 AVENUE 70.32 km