cerveny klastor plte

Pieniny

Príďte si vychutnať zaujímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku – Pieniny. Pieninský národný park (PIENAP) je rozlohou najmenší, ale svojou krásou nijako nezaostáva za ostatnými. Je v poradí druhým najstarším parkom a nachádza sa na hraniciach s Poľskom. Preteká ním rieka Dunajec, po ktorej sa dá plaviť na pltiach a obzerať nádhernú scenériu národného parku.

Múzeum Červený Kláštor

V srdci malebných Pienin nemožno obísť architektonickú perlu, kartuziánsky kláštor, ktorý vďaka nápaditej červenej streche dostal pomenovanie Červený kláštor. Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766. Počas letnej turistickej sezóny ožíva kláštor rozmanitými podujatiami, koncertmi, predstaveniami pre deti a zábavno-náučnými programami pre všetkých návštevníkov.

 Múzeum Červený Kláštor. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Múzeum Červený Kláštor....

Prielom a splav Dunajca

Radi by ste zažili rieku Dunajec na vlastnej koži? Potom pri návšteve Pienin rozhodne nevynechajte jeden z najfascinujúcejších zážitkov – splav Dunajca v krásnej prírode. Rieka pri Červenom Kláštore vstupuje do prekrásneho kaňonu, ktorý sa nazýva Prielom Dunajca. Raftovanie na tejto rieke je vhodné i pre menej skúsených vodákov.

Najväčšou turistickou atrakciou na spoločnom slovensko-poľskom úseku toku Dunajca je splav na tradičných drevených pltiach.

 Prielom a splav Dunajca. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Prielom a splav Dunajca. Zdro...

Cesta minerálnych prameňov

Nezvyčajná Cesta minerálnych prameňov spája 12 minerálnych prameňov naprieč celým regiónom. Ide o najvýznamnejšie, ale aj menej známe pramene, ktoré môžu turisti spoznať, ochutnať a dozvedieť sa o nich rôzne zaujímavosti.

 Cesta minerálnych prameňov. Zdroj foto: OOCR Severný Spiš Pieniny
Cesta minerálnych prameňov....

Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka

Navštívte areál liečebných a klimatických Kúpeľov Červený Kláštor – Smerdžonka. Niekoľko oddychových a športových zón s voľnočasovými aktivitami si užijú návštevníci v každom veku, prípadne je možné využiť aj služby kúpeľnej reštaurácie, alebo si oddýchnuť absolvovaním liečebných a relaxačných procedúr.

Kúpele sú známe svojím rozsiahlym areálom, kde si môžete vyskúšať kneippterapiu a balančný chodník. Chôdza po rôznych materiáloch zabaví všetkých a ani si nevšimnete, aké priaznivé účinky zanechá na vašom tele.

 Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Kúpele Červený Kláštor -...

Expozícia Pieninskej prírody, Spišská Stará Ves

Pieninská príroda na jednom mieste – expozícia infocentra približuje zblízka jednoduchým spôsobom hlavné pieninské biotopy: pôvodný pieninský les, lúky Pienin a Spišskej Magury, rieku Dunajec či jaskyňu Aksamitku. Územie približuje trojrozmerná plastická mapa. Všetky informácie nielen o prírode v Pieninách, ale aj o kultúrnych pamiatkach či krajine sa dozviete z nástenných posterov a rozmanitých modelov.

 Expozícia Pieninskej prírody. Zdroj foto: www.pienap.sopsr.sk
Expozícia Pieninskej prírod...

Haligovské skaly

Bizarné skalné veže, krasové doliny (Široká, Hlboká), dutiny a zvláštne suché korytá. V Pieninách sa nachádzajú aj jaskyne, ktorých interiér však ostáva chránený pred zrakmi turistov. Patrí k nim aj Aksamitka v Červenej skale a Zbojnícka jaskyňa pod Hrubou skalou. Jej poznávacím znamením je 5 metrov vysoké skalné okno Zbojnícka brána.

 Haligovské skaly. Zdroj foto: Alena Marhefková
Haligovské skaly. Zdroj foto...

Chata Pieniny, Lesnica

Chata Pieniny v Lesnici je známa nielen výborným jedlom, ale aj výnimočnou goralskou atmosférou. Len na tomto mieste môžete byť pasovaný za Gorala počas špeciálneho slávnostného obradu. Chata v blízkosti hraníc s Poľskom je vhodným východiskovým bodom do Pienin, na splav Dunajca a cyklotúry.

 Chata Pieniny. Zdroj foto: www.chatapieniny.sk
Chata Pieniny. Zdroj foto: ww...

Goralský dvor – múzeum historických strojov, Haligovce

Príďte si vychutnať skanzen dobových strojov. Jedinečný a jediný skanzen tohto druhu na Slovensku nájdete v rekreačnom zariadení pod Haligovskými skalami. Goralský dvor ponúka aj chutnú kuchyňu, v areáli môžete kempovať a pozrieť si domáce „gazdovské” zvieratá.

 Goralský dvor – múzeum historických strojov. Zdroj foto: Goralský dvor
Goralský dvor – múzeum hi...

Singletrails Lechnica

Milujete bicyklovanie a prírodu? Potom si do zoznamu výletov pripíšte Singletrails Lechnica. Sieť jednosmerných horských chodníkov typu singletrails ponúka nádherné panoramatické výhľady a nezabudnuteľný cyklistický zážitok. Dva okruhy GRIFTOF (11 km) a ŠPICA (7 km) sú rovnomenne nazvané podľa vrchov, ktorými prechádzajú. Obe trate sú rodinného charakteru a s pomocou rodičov ich zvládli aj 8-ročné deti.

 Singletrails Lechnica. Zdroj foto: Singletrails Lechnica (facebook)
Singletrails Lechnica. Zdroj...

 

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR SVS

 

POZRI TIEŽ:

Pieninský národný park

Územie Pienin bolo vyhlásené za národný park v roku 1967, ale už v roku 1932 prielomová dolina Dunajca s priľahlými lesmi bola vyhlásená za Slovenskú prírodnú rezerváciu v

Stará Ľubovňa

Zavítajte do Starej Ľubovne, mesta s bohatou históriou a lákadlami pre turistov. Ľubovniansky hrad a skanzen, Viktóriine záhrady...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Penzión Pltník0.21 km
Goralská reštaurácia u Petríka0.25 km
Bath Red Monastery - Smerdžonka0.28 km
Kúpele Červený Kláštor1.17 km
Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov1.69 km
Penzión Pltník0.21 km
Obecný penzión Červený Kláštor0.27 km
Bath Red Monastery - Smerdžonka0.28 km
Penzión pod Troma Korunami0.44 km
Privát Sokolica0.62 km