cerveny klastor plte

Pieniny

Príďte si vychutnať zaujímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku – Pieniny. Pieninský národný park (PIENAP) je rozlohou najmenší, ale svojou krásou nijako nezaostáva za ostatnými. Je v poradí druhým najstarším parkom a nachádza sa na hraniciach s Poľskom. Preteká ním rieka Dunajec, po ktorej sa dá plaviť na pltiach a obzerať nádhernú scenériu národného parku.

Múzeum Červený Kláštor

V srdci malebných Pienin nemožno obísť architektonickú perlu, kartuziánsky kláštor, ktorý vďaka nápaditej červenej streche dostal pomenovanie Červený kláštor. Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766. Počas letnej turistickej sezóny ožíva kláštor rozmanitými podujatiami, koncertmi, predstaveniami pre deti a zábavno-náučnými programami pre všetkých návštevníkov.

 Múzeum Červený Kláštor. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Múzeum Červený Kláštor....

Chata Pieniny, Lesnica

Chata Pieniny v Lesnici je známa nielen výborným jedlom, ale aj výnimočnou goralskou atmosférou. Len na tomto mieste môžete byť pasovaný za Gorala počas špeciálneho slávnostného obradu. Chata v blízkosti hraníc s Poľskom je vhodným východiskovým bodom do Pienin, na splav Dunajca a cyklotúry.

 Chata Pieniny. Zdroj foto: www.chatapieniny.sk
Chata Pieniny. Zdroj foto: ww...

Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka

Navštívte areál liečebných a klimatických Kúpeľov Červený Kláštor – Smerdžonka. Niekoľko oddychových a športových zón s voľnočasovými aktivitami si užijú návštevníci v každom veku, prípadne je možné využiť aj služby kúpeľnej reštaurácie, alebo si oddýchnuť absolvovaním liečebných a relaxačných procedúr.

Kúpele sú známe svojím rozsiahlym areálom, kde si môžete vyskúšať kneippterapiu a balančný chodník. Chôdza po rôznych materiáloch zabaví všetkých a ani si nevšimnete, aké priaznivé účinky zanechá na vašom tele.

 Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Kúpele Červený Kláštor -...

Expozícia Pieninskej prírody, Spišská Stará Ves

Pieninská príroda na jednom mieste – expozícia infocentra približuje zblízka jednoduchým spôsobom hlavné pieninské biotopy: pôvodný pieninský les, lúky Pienin a Spišskej Magury, rieku Dunajec či jaskyňu Aksamitku. Územie približuje trojrozmerná plastická mapa. Všetky informácie nielen o prírode v Pieninách, ale aj o kultúrnych pamiatkach či krajine sa dozviete z nástenných posterov a rozmanitých modelov.

 Expozícia Pieninskej prírody. Zdroj foto: www.pienap.sopsr.sk
Expozícia Pieninskej prírod...

Prielom a splav Dunajca

Radi by ste zažili rieku Dunajec na vlastnej koži? Potom pri návšteve Pienin rozhodne nevynechajte jeden z najfascinujúcejších zážitkov – splav Dunajca v krásnej prírode. Rieka pri Červenom Kláštore vstupuje do prekrásneho kaňonu, ktorý sa nazýva Prielom Dunajca. Raftovanie na tejto rieke je vhodné i pre menej skúsených vodákov.

Najväčšou turistickou atrakciou na spoločnom slovensko-poľskom úseku toku Dunajca je splav na tradičných drevených pltiach.

 Prielom a splav Dunajca. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS
Prielom a splav Dunajca. Zdro...

Haligovské skaly

Bizarné skalné veže, krasové doliny (Široká, Hlboká), dutiny a zvláštne suché korytá. V Pieninách sa nachádzajú aj jaskyne, ktorých interiér však ostáva chránený pred zrakmi turistov. Patrí k nim aj Aksamitka v Červenej skale a Zbojnícka jaskyňa pod Hrubou skalou. Jej poznávacím znamením je 5 metrov vysoké skalné okno Zbojnícka brána.

 Haligovské skaly. Zdroj foto: Alena Marhefková
Haligovské skaly. Zdroj foto...

Goralský dvor – múzeum historických strojov, Haligovce

Príďte si vychutnať skanzen dobových strojov. Jedinečný a jediný skanzen tohto druhu na Slovensku nájdete v rekreačnom zariadení pod Haligovskými skalami. Goralský dvor ponúka aj chutnú kuchyňu, v areáli môžete kempovať a pozrieť si domáce „gazdovské” zvieratá.

 Goralský dvor – múzeum historických strojov. Zdroj foto: Goralský dvor
Goralský dvor – múzeum hi...

Cesta minerálnych prameňov

Nezvyčajná Cesta minerálnych prameňov spája 12 minerálnych prameňov naprieč celým regiónom. Ide o najvýznamnejšie, ale aj menej známe pramene, ktoré môžu turisti spoznať, ochutnať a dozvedieť sa o nich rôzne zaujímavosti.

 Cesta minerálnych prameňov. Zdroj foto: OOCR Severný Spiš Pieniny
Cesta minerálnych prameňov....

Singletrails Lechnica

Milujete bicyklovanie a prírodu? Potom si do zoznamu výletov pripíšte Singletrails Lechnica. Sieť jednosmerných horských chodníkov typu singletrails ponúka nádherné panoramatické výhľady a nezabudnuteľný cyklistický zážitok. Dva okruhy GRIFTOF (11 km) a ŠPICA (7 km) sú rovnomenne nazvané podľa vrchov, ktorými prechádzajú. Obe trate sú rodinného charakteru a s pomocou rodičov ich zvládli aj 8-ročné deti.

 Singletrails Lechnica. Zdroj foto: Singletrails Lechnica (facebook)
Singletrails Lechnica. Zdroj...

 

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR SVS

 

POZRI TIEŽ:

Pieninský národný park

Územie Pienin bolo vyhlásené za národný park v roku 1967, ale už v roku 1932 prielomová dolina Dunajca s priľahlými lesmi bola vyhlásená za Slovenskú prírodnú rezerváciu v

Stará Ľubovňa

Ľubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno...

 

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Reštaurácia KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka1.14 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy15.10 km
Hotel Kontakt25.92 km
Ranč Čajka29.20 km
Koliba Studnička Vyšné Ružbachy15.10 km
Wellness Grandhotel Strand Vyšné Ružbachy15.10 km
CROCUS Kežmarské Žľaby22.98 km
Hotel Kontakt25.92 km
Grandhotel Praha26.89 km