Hradná cesta

Krajská organizácia cestovného ruchu predstavuje nový projekt Hradná cesta. Spoznajte hrady Prešovského kraja a vyhrajte skvelé ceny!

SVS 2021 - hradna cesta - NALEPKA (1)
SVS 2021 - hradna cesta - NALE...
 Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska prichádza v tomto roku s novou kampaňou, ktorej cieľom je podpora hradov a hradných zrúcanín v Prešovskom kraji. Projekt Hradná cesta prepája 17 stredovekých hradných pamiatok. 

Na všetkých hradoch je umiestnená nálepka Hradnej cesty. Návštevníci sa pri nej môžu odfotiť a snímky poslať na adresu hradna­cestasvs@gmail­.com. Účastník súťaže, ktorý prejde všetkých 17 hradov získa od nás pestrý turistický balíček. Navyše bude zaradený do žrebovania o hlavnú cenu, ktorou budú turistické topánky BOSP.

 Sprievodným materiálom ku kampani je brožúra s rovnakým názvom, ktorú nájdu záujemcovia vo väčšine infor­mačných zariadení a kultúrnych inštitúcií v Prešovskom kraji. Jej obsah tvoria fotografie všetkých hradov, informácie o ich histórii a tiež prístupnosti, náročnosti výstupu, prevýšení či možností opekania, resp. dopravy. 

Súčasťou Prešovského kraja sú od nepamäti stredoveké hrady, ktoré sa v rôznych oblastiach veľkolepo vynímajú na hradných vrchoch. Tieto opevnené sídla mali v minulosti niekoľko funkcií. Okrem toho, že slúžili ako príbytky rôznych kráľov či šľachticov, vykonávali správu a kontrolu svojho územia. Vo väčšine prípadov sa však ich hlavný význam naplnil pri nepriateľských útokoch, keď bola využitá predovšetkým ich obranná funkcia.

 Hrady Prešovského kraja
Hrady Prešovského kraja

V priebehu stáročí prešla väčšina z nich mnohými rozsiahlymi rekonštrukciami, v rámci ktorých boli využité rôzne stavbárske techniky prislúchajúce konkrétnym umeleckým smerom. Ani jeden z hradov na Šariši sa úplne nezachoval. Všetky sa zapojili do významných bitiek a svojou konštrukciou zachránili mnoho životov. Stále však dýchajú históriou. Povinnosťou našej generácie je ich zachovanie a zveľaďovanie. Projekt Hradná cesta slúži presne tomuto účelu. 

Hrady zapojené do projektu:

Hrad Jasenov

Hrad vznikol po vpáde Tatárov v 13. storočí. Patrí medzi prvé hrady na Slovensku, ktroé sa začali opravovať a to hneď začiatkom 19. storočia. Z hradu sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

Hrad Brekov

Hrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Hrad Čičva

Na pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom

Hrad Medzianky

Strážny hrad Medzianky sa týči vo výške (382m n. m.)asi 1 kilometer severovýchodne od rovnomennej obce na vyvýšenom skalnom výbežku.

Hrad Šebeš

Nad obcou Podhradík sa vo výške 529 metrov črtá národná pamiatka – ruiny hradu Šebeš. Turistov láka nielen spomienka na dávne časy, ale aj zaujímavá archeologická lokalita či krásna slovenská príroda.

Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne

Kapušiansky hrad

Len niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Obišovský hrad

Hrad, alebo hrádok, ktorý bol považovaný za najpôvabnejší. Sídlom drienovskej vetvy Abovcov sa stal Drienov a priamo v obci mali páni aj kúriu, či prí...

Hrad Šariš

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Hanigovský hrad

Doba vzniku hradu je nejasná. Prispeli k tomu aj falzifikáty stredovekých falšovateľov listín, ktorí počiatky hanigovského \"Nového hradu\" posunuli u...

Kamenický hrad

Na vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol.

Lipovský hrad

Lipovský hrad, ináč nazývaný aj Zámčisko, Jazvečia hora, Varhoška. Nachádza sa pri obci Lipovce. Hrad bol postavený v 13. storočí ako obranná kráľovs...

Hrad Plaveč

Hrad Plaveč postavili na obranu cesty do Poľska približne okolo roku 1294. Hrad prechádza obnovou, je ľahko dostupný a ponúka nádherný výhľad na široké okolie.

Ľubovniansky hrad a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.

Zrúcanina holumnického hradu

Zvyšky múrov Holumnického hradu sa týčia na trávnatom svahu v obci Holumnica. Historické pramene sú na informácie o hrade pomerne skúpe a rozporuplné. Uvažuje sa, že by zrúcaniny

Kežmarský hrad

Mestský hrad s početnými expozíciami, známy aj ako východisko prvého turistického výletu do Vysokých Tatier. Súčasťou je expozícia historických vozidiel, hasičskej techniky i historická lekáreň.

Bonus:

Hrad Bodoň

Vyčíňanie Tatárov na dnešnom území Slovenska zanechalo svoje stopy. Jednou z nich je aj ruina hrádku Bodoň. Hrad dal postaviť kupec Budun v 13. stor. Fungoval však len jedno desaťročie.

Pravidlá súťaže nájdeš TU.

Súvisiace aktuality

20211
JÚL
Hradná cesta Prešovského kraja

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska prichádza v tomto roku s novou kampaňou, ktorej cieľom je podpora hradov a hradných zrúcanín v Prešovskom kraji. Projekt Hradná cesta prepáj...