finticky_kastiel

Fintický kaštieľ

Historické šľachtické sídlo vo Finticiach vzniklo v 16. storočí v renesančnom štýle. Kaštieľ v druhej polovici 18. storočia prešiel zásadnou barokovou prestavbou. Bolo to v období, keď bol jeho vlastníkom šarišský župan Samuel Dessewffy. Zaujímavosťou je aj kostol, ktorý je spojovacou chodbou ponad miestny potok prepojený s kaštieľom.

Majitelia si potrpeli na vzdelanie a boli veľkými propagátormi hudobného umenia, pretože v kaštieli nechýbala knižnica a bohaté reprezentačné priestory. Priamo v knižnici mala byť uložená i zbierka hudobnín, ktorá je známa ako Fintická zbierka hudobnín a je uložená v Matici Slovenskej.  

finticky_kastiel2

Medzi ľuďmi sa spomína, že v tomto kaštieli mal údajne nejaký čas stráviť aj jeden z najväčších svetových hudobných velikánov, Ludwig van Beethoven.

Kaštieľ bol aj bohatým hospodárskym sídlom. Z tohto obdobia sa zachovala voliareň, kde po menšej rekonštrukcii mohli vybudovať reštauráciu. 

Vyrábali zmrzlinu

Dole v pivnici pri potoku bola ľadovňa, kde cez zimu furmani navozili narezaný ľad z potoka a tam ho uskladňovali vo vrstvách niekoľkých metrov. Tieto priestory slúžili v teplých obdobiach ako ľadovňa. Panstvo si mohlo vyrobiť zmrzlinu z ovocia a mlieka a dať ju tam zamraziť.

 

Pozri tiež:

Rákociho palác v Prešove

Najkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Kapušiansky hrad

Hrad na vrchu Zámčisko je vďaka svojej polohe viditeľný zďaleka. Na nádvorí nájdu deti historické ihrisko a dospelých očarí pohľad na okolie z vyhliadkovej veže.

Ortodoxná synagóga v Prešove

Interiér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Hotel Dukla Prešov7.23 km
Camp ZLATÉ KOPYTO26.20 km
Hotel Dukla Prešov7.23 km
Horský hotel Javorná15.35 km
Hotel Bellevue Bardejov25.19 km
Ranč Zaľubova25.84 km
Camp ZLATÉ KOPYTO26.20 km