1 Drevený chrám Hunkovce. Foto: KOCR SVS

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Hunkovce

Neveľký drevený chrám v Hunkovciach bol postavený koncom 18. storočia uprostred cintorína. Tento malý chrám bol dostačujúci pre vtedajší počet obyvateľov. Je zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky.

Zaujímavosťou je natočenie svätyne na sever v dôsledku rešpektovania terénnych podmienok. Chrám bol opravovaný v roku 1922, následne však počas druhej svetovej vojny v roku 1944 bol nielen chrám, ale aj obec značne poškodený.

 Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Hunkovce. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Chrám Ochrany Presvätej Boh...

Drevený chrám je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový. Je to stavba s vysokými cibuľovými vežami nad všetkými tromi priestormi. Osadené má tri kované, bohato zdobené kríže. Vchod je zo západnej časti do predsiene. Celý vrch je pokrytý šindľom. Pôvodne boli v chráme až štyri zvony, z toho jeden z roku 1604. Dnes už vo veži nevisia žiadne zvony.

 Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, Hunkovce. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska
Chrám Ochrany Presvätej Boh...

Ikonostas ani ostatný mobiliár sa v chráme nenachádza. V súčasnosti sa v drevenom chráme už neslúži, pretože v obci bola v tridsiatych rokoch 20. storočia vybudovaná aj murovaná cerkev, zasvätená Zosnutiu Presvätej Bohorodičky.

 

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

 

POZRI TIEŽ:

Drevený gréckokatolícky Chrám sv. Mikuláša, Bodružal (UNESCO)

Klenot medzi cerkvami - drevený chrám sv. Mikuláša je jedným z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. Trojdielna zrubová stavba s bohato členenou šindľovou strechou a troma vežami bola postavená v r.1658 a v roku 2008 bola spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolíkmi zo slovenských Karpát zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého, Krajné Čierno

Krajné Čierno je filiálku starobylej farnosti Ladomirová. Drevený chrám bol v obci postavený v r.1730. Zasvätený je sv. Bazilovi Veľkému – jednému z najvýznamnejších

Drevený chrám sv. Michala archanjela, Ladomirová (UNESCO)

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.