Pravoslávny chrám Svätej Trojice

Pravoslávna cirkevná obec vo Svidníku tak, ako aj iné cirkevné obce prežila obdobie, keď podľa zákona musela svoj chrám odovzdať (bol to chrám, ktorý sa nachádza v lokalite bývalého Nižného Svidníka a je zasvätený sviatku Narodenia Presvätej Bohorodičky). Bolo to v roku 1993. Po dohode s vládou bola však Pravoslávnej cirkevnej obci vo Svidníku pridelená finančná dotácia na výstavbu nového chrámu.

Za neuveriteľne krátku dobu, a to 11 mesiacov, sa podarilo vo Svidníku postaviť nový chrám, ktorý je skvostom nielen v rámci mesta, ale aj v rámci Slovenska. 3. októbra 1993 sa uskutočnila posviacka základného kameňa a o rok neskôr, 4. septembra 1994, bol terajším metropolitom, Jeho blaženosťou Nikolajom, arcibiskupom prešovským, metropolitom českých krajín a Slovenska, posvätený nový pravoslávny chrám, ktorý je zasvätený Svätej Trojici.

Napriek tomu, že chrám už bol dobudovaný, veriacich do chrámu nezvolávali zvony, preto sa započalo s výstavbou zvonice. Jej výstavba sa začala 2. novembra 1999 a posviacka sa uskutočnila dňa 29. septembra 2002.

 

Zdroj: www.pravoverni.sk

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Slnečný majer, Stebnícka Huta26.18 km
Penzión Polianka16.04 km
Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ24.34 km
Hotel Bellevue Bardejov24.83 km
Slnečný majer, Stebnícka Huta26.18 km