Radničné námestie Bardejov, Zdroj OOCR Šariš - Bardejov

Bardejov (UNESCO)

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylý BARDEJOV, ktorý patrí bezpochyby medzi najkrajšie slovenské mestá. Právom ho v roku 2000 zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bardejov sa tiež hrdí prívlastkom najgotickejšie mesto Slovenska.

Malebné námestie s farebnými meštianskymi domami, majestátna Bazilika Minor sv. Egídia, Židovské suburbium, historická radnica, Katov dom, zachovalé mestské hradby s baštami... Na pomerne malom území je sústredené obrovské množstvo cenných a pozoruhodných pamiatok. 

 Radničné námestie. Foto: OOCR Šariš Bardejov
Radničné námestie. Foto: O...

Ako to bolo kedysi...

Najstaršia zmienka o Bardejove je z roku 1241. Mesto bolo známe svojím rýchlym rozvojom, a to aj vďaka svojej strategickej polohe na priesečníku obchodných ciest medzi Uhorskom a Poľskom, Čiernym a Baltským morom. V roku 1376 sa Bardejov stal slobodným kráľovským mestom a zažíval obdobie rozkvetu. Bol centrom kultúry a vzdelanosti. V 17. storočí zasiahla Bardejov, tak ako mnoho iných miest, vlna protihabsburských povstaní, ktoré nanešťastie doplnili početné živelné pohromy. Postupná výraznejšia obnova mesta i rast obyvateľstva prišli až v povojnových rokoch 20. storočia. Od roku 1950 je mesto vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a od roku 2000 je zapísané v UNESCO.

Výnimočné pamiatky a jedinečná atmosféra

Centrum mesta tvorí Radničné námestie, ktoré z troch strán obkolesuje 46 meštianskych domov na úzkych stredovekých parcelách. Uprostred sa vyníma Bazilika Minor sv. Egídia, pred ktorou je možné obdivovať pôvodnú dvojicu zvonov Ján a Urban. Zvony boli pôvodne umiestnené vo zvonici veže Baziliky. Staré zvony sa časom poškodili, preto ich vo zvonici nahradili nové odliatky. Bazilika sv. Egídia pochádza z polovice 14. storočia a obsahuje jedinečnú kolekciu 11 neskorogotických krídlových oltárov. K mimoriadne obľúbeným patrí výstup na vežu baziliky. Najkrajší výhľad na mesto si tu návštevník užije z jej 6. poschodia.

 Bardejov. Foto: OOCR Šariš Bardejov
Bardejov. Foto: OOCR Šariš...

Sľuby sa musia dodržať, lebo inak...

Súčasťou Radničného námestia je mestská radnica, vybudovaná v rokoch 1505 – 1509. Po jej obvode sú kamenné plastiky, pričom jedna z nich predstavuje chlapca s vystrčeným holým zadkom namiereným na dom, kde býval richtár. Mestská rada vraj nevyplatila stavbárom dohodnutú sumu, tak ju tam jeden zo stavbárov v noci dorobil.

V roku 1903 rozhodla mestská správa zriadiť v radnici múzeum, ktorého zbierky boli sprístupnené verejnosti v roku 1907. Dnes Šarišské múzeum spravuje vyše 700 000 zbierkových predmetov z najrozličnejších oblastí múzejnej práce. Pre túto svoju rozsiahlu činnosť múzeum postupne získalo okrem historickej radnice aj dalšie objekty: na Radničnom námestí (budova č. 13), Rhodyho ulici (domy č. 4 – 6 a 27), vilu Rákoci aj s pozemkom v Bardejovských Kúpeľoch i dve bašty ako depozitárne budovy.

 Šarišské múzeum. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Šarišské múzeum. Foto: Ja...

Mnohé meštianske domy si zachovali pôvodný gotický ráz, pričom upútajú aj svojou rozmanitou výzdobou. K turisticky najobľúbenejším patrí Katov dom, ktorý bol sídlom mestského kata a v dome bola umiestnená aj väznica s útrpnou komorou. Nachádza sa na Veternej ulici blízko objektu Hrubá bašta.

Na námestí nemožno obísť ani sochu kata, ktorá tu bola osadená v r. 2016 a hneď sa stala hitom turistov.

 Kat. Foto: Jaroslav Moravčík, OOCR Šariš Bardejov
Kat. Foto: Jaroslav Moravčí...

Rôzne náboženstvá, rozmanitá architektúra

V meste je možné nájsť mnoho chrámov. Gréckokatolíci tu majú Chrám sv. Petra a Pavla. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom. Kláštor stojí blízko hradieb mestského opevnenia, ktoré je najzachovanejším stredovekým obranným systémom na Slovensku. Okrem kamenných hradieb sa zachovala aj brána a sedem bášt. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe.

 Veľká červená bašta. Foto: OOCR Šariš Bardejov
Veľká červená bašta. Fot...

Najvýznamnejšou lokalitou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove je areál tzv. židovského suburbia, ktoré sa nachádza za hradbami mesta. Areál pozostáva zo Starej synagógy, školy (bet midraš) a rituálneho kúpeľa (mikve). V minulosti stál pri areáli aj rituálny bitúnok. Na vstupnej fasáde rituálneho kúpeľa sa okrem tabule Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva nachádza aj pamätná tabuľa venovaná obetiam holokaustu, ktorá bola odhalená v roku 1992.

K obľúbeným miestam patrí aj Promenádový park v blízkosti centra mesta, ktorého atmosféru podčiarkuje spievajúca fontána.

 Židovské suburbium, časť. Foto: Jano Štovka (MQEP)
Židovské suburbium, časť....

Z Bardejova je to len na skok do známych Bardejovských kúpeľov (5 km), ktorých liečivú silu ocenila aj známa cisárovná Sissi alebo ruský cár Alexander. V hoteli Alžbeta je umiestnené aj malé múzeum venované známej Sissi. V Bardejovských Kúpeľoch je možné užiť si cyklistické trasy, singletracky, kyslíkovú dráhu alebo návštevu malebného skanzenu ľudovej architektúry.

V okolí láka na oddych aj hrad Zborov, sedem gréckokatolíckych chrámov a jeden rímskokatolícky drevený kostol (Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj). Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA pri Bardejovských Kúpeľoch, vyhliadková veža Kamenná hora alebo agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer.

 

Zdroj: Dajama, Wikipédia, bardejov.sk, OOCR Šariš Bardejov

Titulná foto: OOCR Šariš Bardejov

 

 

POZRI TIEŽ:

Hrad Zborov

Gotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Skanzen, Bardejovské Kúpele

Najstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov.

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)

Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Drevený chrám, Tročany

Maďarský názov obce Tročany, teda Trocsan, sa v písomnostiach vyskytuje od polovice 14. storočia. Už v roku 1277 však osada existovala pod názvom villa Sanctae Trinitatis. Latinský a slovenský pôvod

Drevený chrám, Frička

Drevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala stojí uprostred obce Frička na miernej vyvýšenine od roku 1829. Z tohto obdobia si chrám zachoval svoju súčasnú podobu aj napriek tomu,

 

Miesto výletu:

V blízkosti výletu:

Tommy's Bistro Premium Food0.10 km
Piváreň Garžoľ0.13 km
eL cafe bar & restaurant0.17 km
CHEVY BURGER0.22 km
BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum0.23 km
Penzión Le Monde0.15 km
Hotel Šariš***0.62 km
Hotel Artin***0.63 km
Penzión Bardejov0.67 km
Penzión Magura0.81 km